English
DR.MAJID ASKARI
ORTHOPEDIC KNEE SURGEON

دکتر مجید عسکری
فوق تخصص زانو

آیا تعویض مفصل محدودیت سنی دارد؟

توسط دکتر مجید عسکری / در بیماری های فرسایشی / تاریخ 1397/10/18 - 08:56 / 0 نظر / 592 بازدید

 سن بروز آرتروز بطور متوسط ۵۰ سالگی و تشدید و نیاز به مداخله جراحی در سنین ۶۰ سال است.

گاها بدلایل مختلف در افراد جوانتر ، آرتروزهای شدیدی دیده میشود که به هیچ درمان غیر جراحی پاسخ نمیدهد و ازطرفی بدلیل سن پایین، تعویض مفصل برای او شبهه برانگیز است.


در افراد جوان به دو دلیل ، انجام تعویض مفصل تامل برانگیز است

این افراد فعالیت و نیاز بیشتری نسبت به افراد مسن دارند لذا مفصل آنها در استرس و فشار بیشتری قرار دارد

پیش بینی طول عمر و امید به زندگی در این افراد بیش از افراد مسن است.

لذا سوال اینجاست آیا پروتزی وجود دارد که هم انتظارات حرکتی یک فرد جوان را براورد کند و ازطرف دیگر زیر استرس و فشارهای موجود مدت زمان طولانی دوام بیاورد؟

امروزه مرز سن مجاز تعویض مفصل نسبت به گذشته کم رنگ تر شده است ، چرا که با پیشرفت در طراحی پروتزهای جدید ، تقریبا عملکرد یک مفصل مصنوعی مشابه مفصل واقعی شده است و بطور مثال باتوجه به شکل متفاوت مفصل نژاد آسیایی با اروپایی ها و از طرفی نیاز آنها به امکان خم شدن کامل زانو ، طراحی های خاص صورت گرفته است و حتی پروتز متناسب مرد و زن جداگانه طراحی و ساخته شده است.

با افزایش تجربه و تبحر جراحان و نسل جدید پروتزها ، امروزه انتظار عمر مفید این مفاصل افزایش یافته و بیش از بیست سال پیش بینی میگردد.

از طرفی عاقلانه نیست ، فردی که توان فیزیکی و روحیه و آرزوهای جوانی بالایی دارد تنها بدلیل جوان بودن، محدود و محروم ماند تا به کهنسالی برسد و تحت تعویض مفصل قرار گیرد. وتمام این مدت نیز زندگی شاد و عاری از درد نداشته باشد.

لذا چنانچه فردی مبتلا به آرتروز شدید باشد و هیچ درمان پزشکی دیگر پاسخگوی درمان او نباشد کاندید تعویض مفصل است و سن محدودیتی برای انجام آن نخواهد بود.


این مطلب آخرین بار در تاریخ 1397/10/18 - 09:03 توسط دکتر مجید عسکری بروزرسانی شده است.

نظر بدهید
https://maps.google.com/maps?hl=en-GB&safe=on&um=1&ie=UTF-8&fb=1&gl=ir&entry=s&sa=X&ll=35.7221718,51.3301219&z=13&ftid=0x3f8dfdead539573b:0xbcac1e3ca0b92d93&q=Tehran+Province,+Tehran,+Etemadian+St

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مالک آن می باشد و کپی برداری از محتوای سایت تنها با ذکر منبع و درج لینک مجاز است. طراحی و پیاده سازی توسط احسان رضایی.